TUS’u kazanırsam mutlu olur muyum?

Tabii ki kardeşim… Evet, evet, evet… Mutlu olursun hem de hiç olmadığın kadar. Üzerindeki baskı kalkar. Hayatın boyunca yapacağın mesleği seçersin… “Büyüyünce ne olmak istiyorsun” sorusunun belki de tam karşılığı TUS ile verilebilir.

Karizmatik cerrahi branşlar mı? Rahat edebileceğin temel tıp mı? Araştırmalar yapıp kendini hastalarına adayabileceğin dâhili bilimler mi? Artık emekli olana kadar ne doktoru olacaksan onun sana sorulduğu sınavdır TUS… Belki de başka hiçbir zaman sana fikrin sorulmayacaktır hayatta…

Üniversitelerde asistan olmak birçok kişi için maddi açıdan getirdiği zorluklarla beraber aynı zamanda sıkıcıdır. Nedense herkes kötüler bu işi… Herkes: “şimdiki aklım olsa hiç bu yola girmem” der. Belki de hayatının en zevkli zamanlarını geçirdiği asistanlık yılları için gereken değerli cümleleri kimse kurmadı. Birçokları da okul ve ders hayatından yorulmuştur. Tıp fakültesine giren her yüz öğrenciden 35’i gibi okulu uzatarak sene tekrarı yapmıştır. Genellikle, kendine takan bir hoca tarafından staj tekrar ettirilmiştir. Sonunda derslerden yorulmuş, bitap düşmüş ve hayatının en önemli sınavı olan TUS’u zorunlu görmediği için es geçmiştir.

Yeni moda TUS’u dışlama cümlelerinden biri de rakiplerin zorluğudur. Alttan gelen beşinci sınıflar her derse girmiştir. Ve 4 yıllık mezunun gözü korkmuştur. “Bu yaştan sonra ders mi çalışacağım” deyip kendini sosyal hobilere adamıştır. Sonuçta aile hekimliğinin cazibesi büyüktür ve hayatını paslamış, hatta dışarı şutlamıştır. Belki evlilik, araba, ev derken borçlandınız ve tabii ki cüzi olan asistanlık maaşından korkuyorsunuz… Belki de daha İngilizceyi bile geçemediniz, “bu saatten sonra hedefler zor” dediniz… “Hayaller ve gerçekler” dediniz… “Gerçekçi olmak lazım, bu yaşta zor” dediniz… “Okulu bile zar zor bitirdim, TUS benim için hayal” dediniz… Sonuçta vazgeçtiniz ve yenildiniz.

Doğruyu bulmak bizler için zor. Ama doğru yolu bulmak dilimizin ucundadır. “Ben başarmak istiyorum” cümlesi doğru yolun ilk adımı olacak. Yolun sonundaki doğruya, iyiye, güzele ulaşamasak da bu yola girmek ve emek vermek aslında en büyük erdem değil midir?

Bu kitabın doğru olarak tarif ettiğimiz yolda, TUS sürecinde size bir destek olmasını, rehberlik etmesini, düştüğünüzde kollarınızdan tutup kaldırmasını temenni ediyorum. Her şey gönlünüzce olsun.

Uzman Dr. Özkan Yükselmiş

Uzm. Dr. Özkan Yükselmiş, 1988 Yılında Diyarbakır ilinde doğdu. Hekime Şiddet, TUS Kazanma Sanatı ve 5 TUS Denemesi kitaplarının yazarı olan Yükselmiş, aynı zamanda Hürriyet Gazetesinde  köşe yazarlığı yapmaktadır. Dr. Özkan Yükselmiş, Doktorluk Görevini de Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon dalında uzman olarak sağlık bakanlığına bağlı olarak yerine getirmektedir.

Yayın Tarihi2021-04-09
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTürkçe
Sayfa Sayısı177
Cilt TipiAmerikan Cilt
Kâğıt Cinsi60 gr Enzo
Boyut13,5 x 21 cm
TürTUS, Motivasyon

Kitabın İlk Sayfalarını Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir