Yazmak emek ister ve her emek bunun karşılığını görmek ister.

Kitap sahibi olmanın geçmişe nazaran günümüzde çok daha kolay olduğunu söylemek yanlış olmaz sanırım. Bu bakımdan yayıncılar dünya genelinde farklı yöntemlerle herkesi kitap sahibi yapmaya çalışıyor ve farklı modeller ile yeni şair ve yazarların yetişmesine olanak sağlıyorlar.

Kitap Yayınlama Yöntemleri

Kitap çıkarmanın dünyada ve Türkiye’de iki yöntemi bulunmakta.

İlk Yöntem

Bunlardan ilki basım ve dağıtımı yayınevinin üstlendiği yöntem. Bu yöntemde yayınevi, genelde ünlü yazarlarla veya medyatik kişilerle çalışır çünkü on binlerce bastığı kitabı satmak isteyecektir. Bu yayınevleri bir yazarla anlaşınca kitabın tüm basım ve dağıtım masraflarını kendisi yapar, yazara da belli bir yüzde kâr payı veya belli bir miktar telif ücreti verir. Dolayısıyla bu yayınevleri kitap çıkaracağı yazarlarını çok ince eleyerek belirlerler. Ayda 1.000’e yakın yapılan kitap başvurularından da sadece 10-20 tanesi basarlar. Başvuru yapıldığında 2 aydan önce yazara dönüş yapmazlar ve belirttiğimiz gibi herkesin kitabını da yayınlamaz, genç yazarlara ve bir hayali olanlara fırsat tanımazlar.

İkinci Yöntem – Self Publishing

Kitap yayınlamanın ikinci yöntemi ise Self Publishing yöntemi. Bir kitabın bandrol ve ISBN alınarak yasal bir zeminde yayınlanması için binlerce adet basılmasına gerek yok. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na göre 100 adet basılan her kitap bandrol ve ISBN alınarak yasal bir kitaba dönüştürülebilir. Bu nedenle genç bir şair – yazarın eserinin yasal kitap olması için 100 adet dahi basılması yeterlidir. Self Publishing sistemi yazardan eserlerini alır, bandrol ve ISBN başvurusu yapar, kapak tasarımını hazırlar, editöryal işlemleri yapar, mizanpajı yapar ve en az 100 adet olmak üzere ”yazarın istediği sayıda” basarak yazara kitaplarını teslim eder. Burada amaç bir eserin tüm işlemlerini yaparak onu yasal bir kitap haline getirmek ve yazarın istediği sayıda basarak yazara teslim etmek. Yayınevi vermiş olduğu ISBN alımı, bandrol alımı, baskı, mizanpaj, redaksiyon, kapak tasarımı gibi hizmetlerin ücretini yazardan alır ve bastığı tüm kitapları yazara teslim eder. Yazar da aldığı kitapların satışını sosyal medya aracılığı ile kendisi yapar ve satıştaki tüm gelirler kendisinin olur.

Bizlerin temel hedefi, ilk yöntemle yazar olma oranının çok çok düşük olduğu Türkiye’de genç yeteneklere yardımcı olmak ve/veya hayalini gerçekleştirmek isteyen herkesin yanında olarak kişileri kitap sahibi yapmak. Eğer siz de bu şekilde kitap çıkarmak istiyorsanız sizlere de yardımcı olabiliriz.

İki Dost Yayınları’nın Farkı Nedir?

İnternette: ‘‘kitap bastırmak’’ şeklinde arama yapıldığında Self Publishing yöntemi ile çalışan birçok yayınevi görülmekte. Çok fazla yayınevinin olduğu bu yöntemde en önemli unsur yayınevlerinin yazara ne vaat ettiğidir. Self Publishing yöntemi ile çalışan diğer yayınevlerine göre İki Dost Yayınları olarak çok daha avantajlı fiyat seçenekleri sunmaktayız.

Örneğin olarak 80 sayfa 500 adet kitap için bazı yayınevlerinde 2500-3000 TL istenebilmekte ve yazarlara genelde %20 kâr verilmekte. Basit matematiksel işlemler yaparak bu durumun hiç de kârlı olmadığını görebiliriz. Diyelim buradan kitap çıkarıldı ve kitap 12 TL’den satıldı. Başta ödenilen maliyeti karşılamak için yaklaşık olarak 1.160 tane kitap satılması lazım. Bu yayınevinde bu sayıdan sonraki satışlarda yazar kâr elde etmeye başlıyor. Kabul edelim ki genç yazarların kitaplarını zaten eşi, dostu ve sosyal medya hesaplarından yönlendirdiği kişiler satın alıyor. Bu sistemdeki yayınevleri kitabı D&R, İdefix veya başka web satışlarına koysa da siteden kitabı alan kişiler ya yazarın tanıdığı insanlar ya da sosyal medya hesaplarından yönlendirdiği insanlar oluyor. Çünkü bu yayınevlerinin amacı yazarı daha ünlü bir kişi yapmak değil. Dolayısıyla bu yayınevlerinin web satışları veya imza günleri genelde yazara bir şey kazandırmıyor çünkü bu sistemdeki birçok yayınevinin yazarı meşhur etmek veya kitabı satmak gibi bir derdi yok. Neden mi? Çünkü kitap hiç satmasa da yazardan başta aldığı ücret nedeniyle yayınevi kazanıyor, zarar etmiyor.

Bu nedenle bu sistemdeki diğer yayınevlerine göre daha iyi fiyatlar sunmak adına İki Dost Yayınları olarak sizler için bu alanda çalışmaya başladık ve diğer yayınevlerine göre daha düşük bir maliyet ile yol haritamızı belirledik. İki Dost Yayınları olarak en temel özelliğimiz kapak tasarımı, mizanpaj, redaksiyon, dizgi, ISBN – bandrol alımı ve baskı işlemlerini daha büyük bir titizlikle ve daha düşük bir maliyet ile yapıyor olmamız. Ardından kitapları yazara teslim ediyoruz. Yazar, kitabının satışlarını sosyal medya hesapları üzerinden kendisi yapıyor. Böylece satışlardaki tüm kâr da yazarın oluyor.

İki Dost Yayınları’ndan Kitap Çıkarmak Neden Daha Avantajlı?

Örneğin karşılaştıracak olursak bizde kitabın ortalama adet maliyeti 3,5-4 TL oluyor. Az önce verdiğimiz örnek üzerinden gidecek olursak 2800 TL maliyeti karşılamak için bizden kitap çıkaran yazarın 12 TL’den 235 adet kitap satması yeterli (bizdeki sistemde kitapları yazara teslim ettiğimiz için satışlardaki tüm gelirler yazara ait). Bu sayıdan sonra yazar kâra geçiyor. Yani diğer sistemlerde 1.160 adet kitap sattığında dahi yazar kâr elde edemezken bizde 235 adette maliyet çıkarılıyor, 1.160 adet kitap sattığında ise yaklaşık olarak 11.120 TL kâr elde ediliyor. Dolayısıyla 1.000 adetin üzerinde kitap satma potansiyeli olan kişilerin diğer yayınevlerinden kitap çıkarmasının hiçbir anlamı yok.

Belirttiğimiz gibi Self Publishing ile çalışan diğer yayınevlerinin web satışlarında kitapları alan kişiler zaten ya yazarın yönlendirdiği akraba, eş, dost ya da yazarın sosyal medya hesaplarından görüp satın alan kişiler. Yani bu yayınevlerinin yazara yeni okuyucu kazandırmada pek bir rolü yok, bunun için çabaları da yok çünkü dediğimiz gibi kitap hiç satmasa dahi başta yazardan aldığı ücret ile zaten kazanıyorlar. Verdikleri kâr oranı ile de yazarın kazanca yani kâra geçme oranı çok zor. Biz bu nedenle hem eserinizi heba edip hem de borçlu çıktığınız diğer yayınevleri yerine kendi sistemimizi tavsiye ediyoruz.

Biz İki Dost Yayınları olarak harıl harıl çalışıyoruz. Ankara ve Konya’da matbaalarımız mevcut. Çalışmalarımıza, sizlerden aldığımız güç ile hızımızı arttırarak devam ediyoruz. “Önemli Olan Yazarların da Kazandığı Sistemler İnşa Etmek” diyerek genç kalemler ve bir hayali olanlar için yola devam ediyoruz…