Hastaneler… Hayatta en değerli varlığımız sağlığımız adına müracaat ettiğimiz ve sıhhat bulmak adına kovalamacılarımızın sürüp gittiği meskenler. Hastalık özünde komik değildir ama biz yaptığımız davranışlarla her yeri olduğu gibi hastaneleri de komiklik ve sıra dışılıkların yeri haline getirebiliriz. Her gün sadece 1 hastaneye yüzlerce insan başvurmakta ve bu insanların her biri ayrı bir dünya olarak bulunduğu konum gereği farklı davranışlar sergileyebilmekte. Konum ve zaman gereği normal hayatının dışında bir dönemde olduğu için birçok insan farkında bile olmadan birçok gariplikler sergileyebilmekte.

Kitabımız işte bu anıların bir ürünü olarak meydana geldi. Türkiye’nin hemen her kesiminden hekimler kendi yaşamış oldukları garip, komik ve sıra dışı anıları göndererek kitaba katkıda bulundu. Ve böylece hastanelerdeki davranışların Türkiye genelinde bir sentezi ortaya çıktı. Bir yandan Hakkâri’den bir hekimin bir yandan ise İstanbul’dan bir hemşirenin anıları bir araya gelerek bu alanda bir kaynaşma sağlandı. Garipliklerin Türkiye’nin hemen her yerinde cereyan ettiğini düşünecek olup bütün bu anıların bu kitapta toplandığını hayal edersek ortaya nasıl güzel bir ürün çıktığını çok daha iyi anlayabiliriz.

Kitaptaki amacımız kesinlikle insanları yaptıkları davranışlarla küçük duruma düşürmek, onları gücendirmek değildir. Amacım; özellikle son yıllarda artmış bulunan hekimlere ve diğer sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarında halkımıza hastanede yaptıkları gariplikleri hatırlatarak onlara hem tebessüm ettirmek hem de bu şiddet olaylarında bu anılar çerçevesinde kişilere empati yaptırarak daha sağduyulu bir toplum oluşturmaya hizmet etmek, ‘‘Biz bunları da mı yaptık’’ dedirterek gelecekte vuku bulabilecek şiddet olaylarında insanlara ikinci bir düşünme süresi oluşturmak. Kitaptaki anılar bu düşünce ekseninde ‘‘hasta mahremiyeti’’ çerçevesinde revize edilerek kitaba bu şekilde alındı.

Kitabı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir