Ağustos 1985’te Danimarka’nın Aarhus şehrinde doğdu. İlk ve ortaokulu Aarhus Sødalskolen’de yaptıktan sonra lise hayatına Aarhus Statsgymnasium’de devam etti. Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Eczacılık fakültesini okudu. Üniversite yıllarında birçok sosyal yardımlaşma projelerinin başında bulundu. Türkçe dışında ileri düzeyde Danca, İngilizce ve Almanca bilmektedir.

Üniversite hayatından sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda Toksikoloji uzmanı olarak göreve başladı.

2014 yılında doğum iznindeyken kendi imkânlarıyla Kopenhag’da bir huzurevinde ilk oyun alanını kurdu. Doğum izninde olan ebeveynlerin çocuklarıyla gelip hem eğlenceli vakit geçirebilmelerini hem de oradaki yaşlı huzurevi sakinlerinin yalnızlıklarına biraz da olsa su serpmelerini sağladı.

Bakanlıktaki pozisyonundan istifa ederek kendini birçok sosyal yardımlaşma projelerinin içinde buldu. Bu kısa hayatta mutlu olabileceği işi yapmayı kendine prensip edinmiş ve sadece kendi çıkarları için değil, başkalarının mutluluğuna sebep olmaktan mutluluk duyan evli ve 3 çocuk sahibi bir annedir.

Kurduğu ilk huzurevi oyun alanı fikrinden esinlenen Aarhus Belediyesi “Huzur evlerinde oyun alanı” projesi kapsamında kendisine yapılan proje sorumlusu olma teklifini kabul ederek Danimarka’nın ikinci büyük şehrinde 10 huzur evinde oyun alanı kurma yolunda çalışmaktadır.

2017’de “Ung Sammen” derneğini kurdu ve yönetim kurulu başkanı olarak hedefi Danimarka’nın diğer şehirlerinde de huzur evi projesini uygulamak.

Danimarka’da iki kültür arasında yaşayan bir Müslüman olarak özellikle de çocukların dini değerlerini daha bilinçli bir şekilde geçirebilmeleri adına kendi çapında kardeşi Rabia Aydın ile bir çalışma hazırladı. Danimarka’da ilk defa Danca dilinde Ramazana özel bir etkinlik kitabı hazırladılar. Çocukların Ramazan havasını gayrimüslim bir ülkede az da olsa hissedebilmeleri ve evlerini İslami geometrik desenlerle renklendirebilecekleri bir desen kitabı hazırladılar.

Bu çalışmalar beklenmedik bir şekilde büyüdü ve yayınlarını İngilizce ve Almanca olarak da hazırladılar. Türkiye’de yaşayan ikiz kardeşi Dr. Derya Özmen ve arkadaşı Tuğba Beyazkaya sayesinde yayınları Türkiye’de de satışa sunuldu.

İletişim: esra@2verdener.dk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir