Sevgili okuyucu,

Bu çalışmanın esas amacı, ülkemizde yaygın olarak görülen, matematiğe karşı olan önyargıyı yıkma isteğidir. Ünlü matematikçi Prof. Dr. Ali Nesin der ki: “Evet, matematik zordur. Hem de bayağı zordur. Matematiği güzel yapan, eğlenceli kılan da zaten bu zorluktur… Sorun, öğrencilere matematiği sevdirmektedir…”

Öğretmenlik hayatım boyunca gördüğüm şu ki öğrencilerin en basit matematik alıştırmalarıyla karşılaştıklarında bile kalemi ellerine alıp gerekli işlemi yapamamalarındaki temel sebep yanlış yapma korkusudur. Bu konudaki anlık ısrar ve telkinlerim sonucu, kalemi alıp işlem yapmaya giriştiklerinde, işlemi doğru yapamasalar bile yanlış yapma haklarının olduğunu anladıklarına tanıklık ettim. Tüm mesele, bir problemle karşılaşma anında kalemi tutup zorluğa karşı, yanlış yapacak olsanız da bu gerginliğe yenilmemektir.

Dünyaca ünlü matematikçi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf:“Matematik esas olarak sabır olayıdır, belleyerek değil keşfederek anlamak gerekir”diyor. Bu bağlamda, zor olana sabrederek, güzelliğe ulaşma istencinin en büyük başarı olduğu kanaatindeyim.

Matematik derslerine girdiğim ortaokul düzeyindeki öğrencilerin, dersin dikkat çekme aşamasında kullandığım öykülere olan ilgileri bu çalışmanın esin kaynağıdır. Matematiksel düşünme becerisinin oluşabilmesi için matematik okuryazarlığının çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu eserin size bu beceriyi az da olsa kazandırmasını ümit ediyorum.

Başarılar dilerim.

Sıdık Uçar

Ekim 2021

Yayın Tarihi2021-10-13
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTürkçe
Sayfa Sayısı62
Cilt TipiAmerikan Cilt
Kâğıt Cinsi70 gr Holmen
Boyut15 x 23 cm
TürEğitim

Kitabın İlk Sayfalarını Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir