BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

Kitap okumaya ve kitapları sevmeye biraz geç başladım diye düşünüyorum. Ortaokuldan sonra okuduğum bir romanla kitap serüvenim başladı. Kitap okumanın tadına, hazzına erebildiğimizde artık onun yerini başka bir şey dolduramaz. İnsanın, insan olabilecek erdemlere sahip olabilmesini sağlıyor. Zaten okumanın kişiye kazandırdığı güzellikler adına bir sürü çalışmalar yapılmış, makale ve yazılarla da bu güzellikler ispatlanmıştır. Şimdi diyebilirsiniz ki; “Herkes kitap okumak zorunda mı? Veya herkesin kitap okumayı sevmesi gerekiyor mu?”

İlk önce, “Herkes kitap okumak zorunda mı” sorusunu ele alalım. İnsan, dünyaya geliş gayesini, varlığının mahiyetini, en önemlisi kendini bilip tanıması adına okuması lazım. Okuması lazım ki, Sahibini, Yaratanını tanısın. Okumak bu kadar önemli olmasaydı Rabbimiz 6236 ayetinden ilkini “İkra” seçmezdi. Bunun yanında, bu emri iki defa zikretmesi de öyle gelişi güzel bir durum değildir. Zaten bunların bilincinde, farkında olan birinin kitap okumayı sevmemesi imkânsız gibi bir şey…

Okuyalım sevgili dostlar, nefsimizi hakkı batıldan ayırana kadar okuyalım.

Okuyalım ki erdemli insanlar olalım.

Okuyalım ki dünya ve ahretimizi kandillerle donatıp aydınlatalım.

Şunu asla unutmayalım okuduğumuz hiçbir kitap veya yazı boşa gitmez. Okuduğumuz an ister anlayalım, ister anlamayalım muhakkak bize bir şeyler kazandıracaktır. Şu kıssa kulağımıza küpe olsun:

Bir defasında hocama dedim ki: “Bir kitap okudum ama zihnimde kitaptan hiçbir şey kalmadı.”

Bana bir hurma uzattı ve dedi ki: “Bunu ağzında çiğneyip ye.”

Yedikten sonra sordu:

“Şimdi sen büyüdün mü? :

“Hayır”, dedim.

Dedi ki: “Büyümedin ama o hurma vücuduna dağıldı; et oldu, kemik oldu, sinir oldu, deri oldu, tırnak oldu, hücre oldu…”

Anladım ki, okuduğum kitap da böyle dağılıyor:

Bir kısmı kelime dağarcığını zenginleştiriyor. Bir kısmı bilgi ve irfanını artırıyor, bir kısmı ahlakını güzelleştiriyor, bir kısmı yazı ve konuşmada üslubuna incelik katıyor, bir kısmı hayata farklı bakmanı sağlıyor, bir kısmı içindeki sevgi merhameti arttırıyor, bir kısmı özgüvenini arttırıyor, düşünmeni, sorgulamanı tetikliyor, olaylar karşısında nasıl davranman gerektiğini öğretiyor… Her ne kadar kişi bunların farkında olmasa da…

Biz de kitap okumaya böyle bakmalıyız. Kitap okumak bir şeye yaramaz, doğru, çünkü kitap okumak çok şeye yarar.

Gelgelelim bizim kitap içeriğine, kimine göre basit, kimine göre bir derleme gibi bir şey, kimine göre kitapların sayfalarına yazık…

Ama bana göre çok değerli üstatlarla ve hayatlarımıza dokunacak onların değerli kitaplarıyla tanışmaktır.

O eşsiz üsluplarıyla bana kattıkları, kendimi bulmama, bir amacım olduğuna, başıboş olmadığıma ve bu şekilde değerli kitaplarıyla, kalemleriyle beni yetiştirmeleri onlara hep bir vefa borcumun olduğunu düşündürtmüştür. Onun için de: “yolun ustalarına vefa göstermek yola hürmetin bir gereğidir” sözü bu kitabı yazmama en büyük etken olmuştur.

Okuduğum kitaplardan en fazla üç söz aldım. Hem o sözler üzerinden biraz tefekkür edelim, sonra da o değerli kitapları mutlaka alıp okuyalım.

Bu kitabımı hem değerli üstatlarımızdan dökülen birer inci tanelerini toplamak olarak düşünebilirsiniz.

Hem bir kitap tanıtma.

Hem de yazar tanıtma.

Mevlana: “Parmak ayı gösterdiği zaman parmağa değil aya bakmak lazım” diyor ya işte benim amacım tam da bu. Bu kitabımın işaret ettiği yöne yönünüzü çevirip bir de o açıdan dünyaya bakmanızı sağlamak. Bir de buradan insanlığı temaşa etmek.

Her sayfaya bir iki adet inci tanesi aldım ki, sayfanın boş tarafı siz değerli okuyucularıma kalsın. O değerli sözlerden sonra, değerli cümlelerinizle sayfanın geri kalanını siz doldurun. O sözün size neler kattığını düşünüp aklınıza gelenleri yazın.

Her sayfada bir inci tanesi, bir kitap ve bir yazarla tanıştıracağım sizleri, inşaAllah sizler de tanıştığınıza memnun kalırsınız.

Bütün kitaplardan önce en büyük kitaptan, Kur’an-ı Kerim’den bir ayetle başlamak istedim. İnancınız ne olursa olsun, ister ateist, ister deist, ister başka bir inanca mensup olun, ön yargısız bir şekilde bir kere Kur’an-ı Kerim mealini veya tefsirini okuyun. Bir sonraki güzel inci tanesi Riyazus Salihin’den. Mutlaka mealden sonra bir Riyazus Salihin okuyun ki peygamber olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) kimdi? Nasıl bir yaşantısı vardı? Topluma bakışı nasıldı? Bu sorulara cevap bularak O’nu tanımış olursunuz. Sonrasında birbirinden değerli yazarlarımızın kitaplarını sırasıyla okuyun. Tüm bunları okuduktan sonra bakın bakalım kendinize, bu kitapların sizlere neler kattığına. Sizleri nasıl kaliteli bir insan yaptığını göreceksiniz.

Bu kitap size tamamıyla bir kitap okuma listesi sunuyor.

Okuyalım ki okumamız bizi bilinçlendirsin.

Okumamız bizi bilgilendirsin.

Okumamız bizi erdemli ve kaliteli bir insan haline getirsin. Okuyacağınız bu kitaplar sizin iç dünyanızı aydınlatıp sizi siz yapan değerlerinizin farkında olup özünüze döndürsün. Sizi dert sahibi eylesin.

Yayın Tarihi2021-06-09
Baskı Sayısı1. Baskı
DilTürkçe
Sayfa Sayısı60
Cilt TipiAmerikan Cilt
Kâğıt Cinsi70 gr Enzo
Boyut13,5 x 21 cm
TürDeneme

Kitabın İlk Sayfalarını Aşağıdaki Bağlantıya Tıklayarak Okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir